Już dzisiaj ocenia się, że jest ona najczęstszą postacią zaburzeń psychicznych i jej częstotliwość wciąż rośnie.
Według psychobiologii depresja jest sposobem na przetrwanie konfliktu emocjonalnego, w którym człowiek nie ma sił ani na walkę (tryb męski reakcji), ani na ucieczkę ( tryb kobiecy radzenia sobie z konfliktem).
Najczęściej dotyczy konfliktów stref płci/posiadania. To stan, gdzie biologia mówi: „bierność uratuje nam życie”.
Depresja leży również u podłoża wszystkich uzależnień i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. W depresji mózg staje się celem sam dla siebie.
Psychiatra i mistyk, David R. Hawkins mówi, że w depresji tak naprawdę trzeba poradzić sobie z lękiem przed przyszłością. A przecież przyszłości nie znamy, więc możemy bać się wyłącznie naszych wyobrażeń o niej, czyli np. niespełnienia naszych oczekiwań w stosunku do życia.
Ajurweda wiąże depresję z zaburzeniem bioenergii w ciele człowieka i w zależności od tego, która dosza ( bioenergia ) jest zaburzona rozróżnia depresję typu VATA, PITTA i KAPHA.
Depresja typu VATA ( energia przestrzeni i powietrza ) to stłumiona siła życiowa, niemożność wykonania ruchu. Objawia się lękiem, nerwowością i bezsennością. Jej przyczyną jest przemoc emocjonalna.
Wsparciem leczenia jest tutaj wprowadzenie regularności i stabilnej rutyny dnia codziennego, oraz diety równoważącej doszę vata.
Depresja typu PITTA ( energia ognia i wody ) to niemożność strawienia wszelkiego rodzaju emocji, doświadczeń, jedzenia. Objawia się agresją, brutalną formą ekspresji i skłonnością do autodestrukcji i samookaleczenia. Przyczyna związana jest z nadużyciem fizycznym lub słownym. Tu równoważymy doszę pitta dietą, jogą, oddechem i medytacją. Ta forma depresji najbardziej wymaga interwencji lekarskiej.
Depresja typu KAPHA ( energia ziemi i wody ) to niemożność połączenia / włączenia się w życie. Wiąże się z letargiem, ospałością, zniechęceniem, spowolnionymi reakcjami lub ich brakiem. Objawia się psychicznym wyczerpaniem z napadami poczucia kompletnej bezwartościowości i bardzo często towarzyszą jej zaburzenia odżywiania i otyłość. W pierwszej kolejności wprowadzamy dietę równoważącą bioenergię kapha. Bardzo pomaga kilkudniowy post
sokowy na soku z jabłek, jak też regularne ćwiczenia oddechowe i fizyczne.
Dla wszystkich typów konstytucji energetycznych i związanych z nimi zaburzeń nastroju i depresji pomocne są zioła : szafran, lawenda, rozmaryn, kozłek lekarski, rumianek, dziurawiec (wyciąg alkoholowy lub litofilny – działa synergistycznie, czyli nasila działanie leków przeciwdepresyjnych ), żeń-szeń. Szafran i dziurawiec hamują wychwyt zwrotny serotoniny.
Bardzo dobre właściwości tonujące mają tu olejki eteryczne z lawendy wąskolistnej, rozmarynu, oraz goździkowy, które swobodnie przenikając barierę krew-mózg, działają praktycznie natychmiast.
Z kolei eugenol zawarty w olejku goździkowym ma strukturę chemiczną bardzo podobną do dopaminy – „naszego hormonu szczęścia”.
Zanim uporamy się z konfliktem emocjonalnym leżącym u podłoża depresji, warto wdrożyć ajurwedyjskie sposoby wspierania leczenia. W każdej chorobie, szczególnie zaś psychicznej, zarówno psychobiologia, jak i ajurweda są naturalnymi metodami wspierającymi leczenie konwencjonalne, często pozwalają znacznie ograniczyć konieczność farmakoterapii.