Zbliża się czas urlopów.  Planujemy wyjazdy, będziemy się  przemieszczać, podróżować, zwiedzać – czyli zapewnimy sobie sporą dawkę  ruchu-  ciągły ruch i nasza Vata zaczyna również się podnosić bo:

RUCH + RUCH =  dużo więcej RUCHU.

Czy to więc aż takie dziwne, że podróżowanie z punktu widzenia Ajurwedy jest stresogenne?

Z całą pewnością dużo gorzej mają ci, którzy są typami zwiedzaczy, globtroterów, odwiedzających miejsce po miejscu – oni nie mają nawet przerwy wytchnienia w szalonej pogoni za nowymi fotkowymi zdobyczami. Znacznie lepiej mają ci, którzy np. dolatują do miejsca odpoczynku i potem rozkoszują się już dalszą częścią urlopu stacjonarnie. Ci drudzy mogą znacząco zapanować nad wznoszącym się poziomem Vaty.

Wyjaśnię pokrótce, dla osób które nie bardzo są w temacie, dlaczego trudno nam w podróży ujarzmić naszą Vatę.

Istnieje szereg czynników, na które jesteśmy narażeni podczas podróży:

 • Po pierwsze wypadamy ze swojego stałego rytmu dnia. Podróżujemy czasami nocą, wstajemy wcześniej, chodzimy spać dużo później. Rozregulowany jest więc Tryb snu a co za tym idzie nasz układ nerwowy. Zaburzony jest także Tryb regeneracji organizmu.
 • Po drugie podróżujemy zwykle siedząc długie godziny w fotelu samolotu lub samochodu, a to zaburza naszą apana Vatę, której siedzibą jest dolna część brzucha. Blokują nam się przepływy krwi i limfy w miednicy mniejszej: narządy są gorzej ukrwione, metabolizm zmniejsza się, powstają zastoje w kończynach.
 • Po trzecie nieregularne i niedopasowane posiłki. Częściej folgujemy w czasie wyjazdów kulinarnym przyjemnościom, pijemy dużo więcej zimnej wody i to niestety z lodem.
 • Po czwarte przebywamy w klimatyzowanych pokojach hotelowych lub w środkach komunikacji co sprzyja nadmiernemu wysuszeniu i w konsekwencji podniesieniu się Vaty.

Co więc zrobić aby zapanować nad niesforną Vatą?

 • Zadbajmy o regularne posiłki. Wiem, szczególnie na wyjazdach to trudne, znacznie częściej dopuszczamy wyjątki.
 • Pijmy duże ilości wody o temperaturze pokojowej. Dobrze jest też pić herbatki odpowiednie dla Vaty.
 • Zapewnijmy sobie odpowiednio długi sen – oczywiście  w godzinach nocnych, który pozwoli się nam zrelaksować i zregenerować. Nocnych biesiad nie nadrobimy drzemkami, gdyż te w czasie dnia podnoszą Kaphę!
 • Zamiast wiecznie podgryzać suche snacki w podróży lepiej pofolgować sobie w jedzeniu owoców zwłaszcza dobrych dla Vaty takie jak daktyle czy figi.
 • Najlepszym pomysłem jest podróżowanie z termosem – wcześniej wlewamy do niego świeżo ugotowaną, warzywną zupę.
 • Dobrze jest zaplanować na wyjeździe serie masaży olejowych – zrównoważą Vatę, a my poczujemy się znaczne lepiej.
 • I jeszcze coś NAJWAŻNIEJSZEGO – zawsze zabierajcie ze sobą dobry humor, nie oczekujcie, że wszystko będzie się działo po waszej myśli – brak oczekiwań zapewni nam luz i dużo pozytywnych zaskoczeń.

Proszę o Wasz feedback na temat podróży – jakie jeszcze stosujecie tricki i przepisy, by nie dać się kapryśnej Vacie?

Autorka:
Monika Malec-Ziomkowska
Moja Mandala