KONFERENCJA ONLINE

Zaczytana PRANA

Święto Polskiej Książki Ajurwedyjskiej

20 – 21 LISTOPADA 2021

Dokładnie rok temu powstało nasze Stowarzyszenie Ajurwedy „Prana”. Zadziało się to po wielu miesiącach pracy nad dokumentami, snucia wspólnych planów i wizji, rozmów nad przyszłością ajurwedy w Polsce.

Tak się złożyło, że cieszyłyśmy się początkami Prany w znakomitych okolicznościach. Świętowałyśmy wówczas doroczne hinduistyczne święto szczęścia i światła – Diwali. Diwali symbolizuje zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem, wiedzy nad niewiedzą. Z racji swoich korzeni widoczne jest również w ajurwedzie. 

Był to taki promyczek oświetlający trudny czas pandemii i dla wielu z nas moment szczególnie naznaczony w życiu.

Minął rok od tego wydarzenia. Rok wypełniony ciężką pracą każdej z nas, stałym podnoszeniem ajurwedyjskich kwalifikacji i uczestniczeniem w wielu działaniach w obrębie samej Prany. Wraz ze świętem Diwali nadszedł jednak czas, by „wyjść z ukrycia”. I podarować coś cennego wam – odbiorcom ajurwedy, ich miłośnikom, osobom, które być może w mroku swojego życia czekają na to światło, które niesie ze sobą ajurweda.

Zapraszamy serdecznie na pierwszą ajurwedyjską konferencję zorganizowaną przez Stowarzyszenie Prana pod hasłem „ZACZYTANA PRANA”.

Podczas dwudniowego święta polskiej książki ajurwedyjskiej każdy z was będzie miał możliwość posłuchania krótkich, interesujących i inspirujących wywiadów z autorami książek polskojęzycznych dotyczących ajurwedy.

Harmonogram konferencji “Zaczytana PRANA”

20 listopada 2021  – sobota

Karolina i Maciej Szaciłło

Karolina i Maciej Szaciłło, blogerzy i autorzy książek dotyczących odchudzania, zdrowych nawyków żywieniowych oraz diety wegetariańskiej i wegańskiej, ale przede wszystkim ludzie świadomi i dążący do tej świadomości, pracujący nad sobą i swoim związkiem. 

www: Medytujemy

Maciej Wielobób

 

Maciej Wielobób – Jest nauczycielem jogi i medytacji. Kształci nauczycieli jogi w podejściu vinyasa krama oraz instuktorów medytacji.

Jest autorem książek pt. “Terapią jogą” (2011), “Psychologia jogi” (2013), “Medytacja w życiu codziennym” (2014) i “Uważność w praktyce” (2016), “Duchowość na co dzień”(2017), “Sny, senne wizje i przypowieści” (2018), a współautorem “Ajurwedy w praktyce” (2014) i “Jogi w ciąży i połogu” (2021). Napisał też ebooki “Pranajama. Sztuka i nauka zatrzymania umysłu” oraz “Ciało – oddech – uważność w pozycjach jogi”.

Jogą i medytacją zajmuje się od 1994 roku, studiując na zachodnich kursach różne form jogi, judo, terapii, relaksacji i świadomości ciała, ale również przechodząc dwudziestoparoletni trening na nauczyciela medytacji w jednej z tradycyjnych szkół indyjskich pod kierunkiem Karimbakhsha Witteveena (1921-2019) oraz Mahmooda Khana (ur. 1927). Obecnie Maciek jest głową jednej z linii inicjacyjnych tej szkoły.

Podczas prowadzonych przez siebie warsztatów i seminariów przekazuje głębię tradycyjnych ścieżek duchowych w sposób praktyczny, zrozumiały i użyteczny dla współczesnego człowieka, tak by uczniowie mogli uwalniać się od napięcia, doświadczać spokoju, uczyć się uważności i wykorzystywać pełnię swoich możliwości. Zna tradycję medytacyjną Indii „od środka” jako nauczyciel-inicjator w tradycyjnych szkołach medytacyjnych i uwielbia pokazywać konkretne zastosowanie tradycyjnych koncepcji i narzędzi w życiu codziennym każdego z nas.

Pisał lub pisze o jodze i medytacji m.in. dla magazynu JOGA, magazynu SENS, portali JOGA ABC, Zwierciadlo.pl, gazeta.pl, NaTemat oraz dla wielu innych.

www: Maciej Wielobób

Bartosz Niedaszkowski

Joga i Ajurweda

Bartosz Niedaszkowski – nauczyciel jogi i fizjoterapeuta. Twórca Yoga Medica – ośrodka terapeutycznego i jednocześnie autorskiej metody pracy terapeutycznej łączącej jogę z fizjoterapią.

Bartosz jest autorem pierwszej w Polsce książki, czy w zasadzie podręcznika jogi nawiązującego do Ajurwedy.  Porozmawiamy z nim o tym, jak joga uzupełnia się z Ajurwedą i jak mądrze możemy korzystać z obu z nich dla wspierania siebie i zadbania o swój dobrostan – holistycznie i kompleksowo.

www: Yoga Medica

21 listopada 2021  – niedziela

Dr. Dilbag Jindal

Ajurweda sztuka życia – czyli jak najprościej zdefiniować Ajurwedę

Chcesz zacząć żyć zdrowo czyli szczęśliwie? Nie wiesz od czego zacząć?

Ajurweda sztuka życia – to książka w pigułce, to kompendium wiedzy o Ajurwedzie, medycynie, która dała podwaliny innym systemom medycznym. Książka zawiera podstawową, sformułowaną w przystępny sposób wiedzę zaczerpniętą z tego systemu medycyny. Napisana przez lekarza medycyny Ajurwedyjskiej i praktyka da nam wskazówki jak poprawić nasze zdrowie i zastanowić się  jak i dlaczego powinniśmy indywidualnie podejść do  jego stanu. Książka zapozna cię z podstawową diagnostyką i naturalnymi sposobami leczenia.

Rozmowa z dr Dilbagiem jest zawsze inspirująca, daje duży zastrzyk optymizmu, dobrego nastawienia do życia i energii.

www: Sri Sri Ayurveda

Anetta Konstantowska

Zapraszamy na wywiad z Panią Anettą Konstantowską, właścicielką Zielonego Wydawnictwa, największego w Polsce wydawcy książek o tematyce ajurwedyjskiej i naukach pokrewnych. Rozmawiamy na temat tego, skąd pojawił się pomysł takiej działalności, jak wygląda polski rynek publikacji ajurwedyjskich, jakie trendy można na nim obecnie zaobserwować i jak może wyglądać przyszłość Ajurwedy w Polsce.

Monika Ptak-Korbacz

Kulturoznawca, naturoterapeutka, terapeutka ajurwedyjska i trenerka pilatesu od ponad 13 lat. Autorka pionierskiej metody Pilayu, łączącej pilates z rekomendacjami ajurwedy.

Autorka licznych poradników na temat naturalnych metod terapii i czterech książek, w tym publikacji “Macierzyństwo z Ajurwedą”, napisanej razem z lekarką ajurwedyjską dr Shivani Sood.

www: Ajurweda dla zdrowia