1. Jedz, kiedy ogień jest najgorętszy

Jedną z dobrych stron świątecznego posiłku jest to, że zwykle spożywamy go po południu, kiedy trawienny ogień płonie najmocniej!

Według nauk Ajurwedy, proces trawienny jest najsilniejszy po południu, więc to najlepszy czas aby najeść się do pełna. Staraj się nie zjadać wielkiej kolacji w nocy, gdy kucharze poszli już do domu, a twoje trawienie jest najsłabsze.

2. Pogawędka i przeżuwanie

Nie jest złym pomysłem zjedzenie bardzo lekkiego i zbilansowanego śniadania tego dnia, abyś w chwili, gdy wjedzie wielkie jadło, strawił już śniadanie i był gotów na dokładkę.

Trzeba być jednak ostrożnym – jeśli siądziesz do stołu wygłodniały, ryzykujesz, że zaczniesz pochłaniać jedzenie i napchasz się po uszy w ledwie 10 minut. Kluczem jest jedzenie powoli! Zrelaksuj się i ucztuj. Zmuś się do odłożenia na chwilę widelca i porozmawiaj między kęsami.

Im więcej czasu dasz sobie na przeżuwanie i relaks, tym swobodniej rozszerzy się twój żołądek, pozwalając ci na komfortowe kontynuowanie swojego świątecznego posiłku bez przejadania się. Jeśli zjesz tę samą porcję szybko, wpadnie do brzucha jak głaz i okaże się, że spędzisz większość popołudnia zalegając na kanapie.

Badania wykazują, że powolne, uważne konsumowanie pozwala nam jeść zdrowiej i tracić na wadze.

3. Napal w piecu

Skorzystaj z tych prostych sztuczek, by rozruszać układ trawienny przed swoim wielkim żarciem:

  • Wypij dużą szklankę wody 20 minut przed posiłkiem. Nawodnisz w ten sposób ściany żołądka, które są wyściełane ochronną warstwą kwasu, złożonego w 80% z wody. Więcej wody to lepsze działanie tego bufora i więcej kwasu wyprodukowanego przez twój żołądek, żebyś mógł swobodnie cieszyć się jedzeniem. Badania wykazują, że pomaga to w redukcji wagi.
  • Możesz dodać szczyptę soli i pieprzu do szklanki wody, aby rozniecić mocniej ogień trawienny.
  • Popijaj herbatę imbirową do posiłku, lub wypij ją 20-30 minut przed jego rozpoczęciem.
  • Jeśli masz pod ręką kapsułki z mieszanką ziół himalajskich Trikatu, połknij jedną lub dwie wraz z przygotowującą do jedzenia szklanką wody. W przeciwnym wypadku, pokrój kawałek imbiru na plasterki rozmiarów dziesięciogroszówki i skrop je sokiem z cytryny oraz dodaj szczyptę soli. Zjedzenie dwóch lub trzech z nich przed ucztą da ci odczuwalnego trawiennego kopa!

4. Poobiednie sztuczki

Istnieje stara, ajurwedyjska metoda: poleżeć na swoim lewym boku przez 10-15 minut po dużym posiłku.  Nie chodzi o kilkugodzinną sjestę, ale krótki odpoczynek pozwalający żołądkowi delikatnie i łatwo się opróżnić.

Żołądek jest po lewej stronie brzucha i opróżnia się z lewej do prawej, do jelita cienkiego. Leżąc na lewym boku, umożliwiasz żołądkowi swobodnie zwisać i obkurczać się naturalnie, by przesuwać pokarm dalej, gdy zostanie częściowo strawiony.

Jeśli położysz się na prawym boku lub wstaniesz zbyt szybko, pokarm jest wypychany z żołądka przedwcześnie przez grawitację. Może to być przyczyną niestrawności, a także, zwłaszcza po dużym posiłku jak na Święta, wywoływać bolesne wzdęcia!

Po krótkim odpoczynku na lewym boku, pora na przyjemny, relaksacyjny spacer. Módlcie się o dobrą pogodę! Wiele badań wskazuje, że spacer po jedzeniu obniża poziom cukru we krwi i sprzyja utracie wagi.

5. Trawienne grzeszki

  • Nie pij zimnej wody ani wody z lodem!
  • Poświęć parę minut aby się zrelaksować, rozluźnić, zmów jakiś rodzaj modlitwy lub błogosławieństwa przed pierwszym daniem. Nie bierz się do jedzenia zanim nie będziesz całkiem spokojny, gotów by cieszyć się świadomie każdym kęsem!
  • Nie oglądaj telewizji w trakcie jedzenia.
  • Nie jedz na stojąco.
  • Nie obżeraj się chlebem. Jest ciężki, trudny do strawienia, i nim się obejrzysz, będziesz pełny!

Przede wszystkim, spraw by to były szczególne chwile dla przyjaciół i rodziny!

Oryginalny artykuł dotyczył amerykańskiego Święta Dziękczynienia, lecz wszelkie zawarte w nim rady nie tracą nic a nic na użyteczności w stosunku do innych rodzinnych uczt, takich jak nadchodzące Boże Narodzenie. Pozwoliłem sobie wyciąć wszystkie wzmianki o bliżej nieznanym w naszym kraju Święcie Dziękczynienia z myślą o pełniejszym i szerszym pojmowaniu tekstu. – przyp. tłum.

Autor John Douillard

Tłumacz Marcin Kania

Artykuł przetłumaczony za zgodą autora dla Ajurweda Online Aga Kania 

https://ajurweda.online/