W upalne dni, kiedy ciało jest w większości odsłonięte, część kobiet przeżywa silny stres z powodu wyglądu swojej skóry. Chyba każdy zna wszechobecne w cywilizowanych krajach pojęcie „cellulit”, czyli określenie nierównomiernie rozłożonej podskórnej warstwy tkanki tłuszczowej. Warstwa ta może tworzyć zgrubienia, grudki, szczególnie widoczne pod wpływem nacisku, jest podobna do skórki owoców cytrusowych, stąd popularnie cellulit nazywa się: ”skórką pomarańczową”.

W dzisiejszych czasach cellulit nie jest tylko problemem osób otyłych. Z racji siedzącego tryby życia, niezdrowych nawyków żywieniowych i zanieczyszczeń, przypadłości tej doświadczają też osoby młode i szczupłe; to nie wiek czy obwód pasa grają tu zasadniczą rolę, a raczej sposób życia. Walkę z cellulitem należy przeprowadzić na wielu płaszczyznach gruntownie przeobrażając dotychczasowy styl życia: dobra pielęgnacja, właściwa dieta, odpowiednie nawodnienie i codzienna spora dawka ruchu na pewno pomogą na nowo ujędrnić i wygładzić skórę.

ZALECENIA DIETETYCZNE PRZY CELLULICIE

  • W diecie należy przede wszystkim ograniczyć słone, słodkie, tłuste, pszeniczne i nabiałowe produkty, które obniżają ogień trawienny i zwalniają metabolizm, a zwiększyć udział pokarmów o gorzkim, cierpkim i ostrym smaku.
  • Należy zwiększyć również udział produktów bogatych w naturalny błonnik oraz złożone cukry tj. produktów z ziaren pełnego przemiału, warzyw strączkowych oraz warzyw.
  • Spośród tłuszczy należy unikać oliwy, która w ajurwedzie uważana jest za tłuszcz przyczyniający się do nieprawidłowego odkładania tkanki tłuszczowej.
  • Zarówno tuż po przebudzeniu jak i między posiłkami należy pić ciepłą wodę z sokiem z cytryny, grapefruita lub sokiem z imbiru i miodem, gdyż taka mikstura sprawia, że tłuszcz zgromadzony pod skórą zamienia się w energię. Można do wody dodawać również kurkumy znakomicie poprawiającej funkcjonowanie i wygląd skóry.
  • Dodatkowo proponuję raz na dwa tygodnie robić jednodniowy post pijąc cały dzień miksturę z imbirem i miodem, herbatę miętową lub soki warzywne z dużą ilością czarnego pieprzu.

ZIOŁA POMOCNE PRZY PRZY CELLULICIE:

  • Można spróbować naturalnego ajurwedyjskiego sposobu na cellulit jakim jest zioło Gotu Kola (Centella asiatica) wzmagające niewiarygodnie cyrkulację krwi.
  • Innym ziołem stosowanym również w terapiach odchudzających jest guggulu (Commiphora wightii).

INNE KURACJE I ZALECENIA:

  • Masaże pobudzające krążenie w miejscach występowania cellulitu są najlepszą metodą na rozprowadzenie podskórnych grudek tłuszczu. Mogą to być suche masaże wykonywane za pomocą specjalnej ostrej rękawicy (np. masaż garshan) lub masaże olejem sezamowym i gorczycowym w równej ilości.
  • Ćwiczenia fizyczne stymulują cyrkulacje krwi – nie jest to żadna nowość ani tajemna wiedza, ale mimo to społeczeństwo nadal pozostaje bierne. Spacer, pływanie, jogging czy inna forma aktywności dostosowana do typu konstytucyjnego wystarczy, by podnieść metabolizm i spalanie podskórnego tłuszczu, szczególnie w rejonach jego koncentracji, na udach i pośladkach.

A ty zmagasz się z cellulitem? Które z zaleceń zamierzasz stosować? A może masz swoje sposoby na walkę z cellulitem? Podziel się nimi w komentarzu.

Autorka:
Monika Ptak-Korbacz
Ajurweda dla zdrowia
https://www.ajurweda-dla-zdrowia.pl/