Dr. Robert E. Svoboda napisał w swojej książce „Ayurveda for women”, że najważniejszą relacją, jaką kobieta posiada w życiu jest ta, którą nawiązuje ona sama ze sobą” i jest w tym piękna prawda. Dlaczego?

Wydawać by się mogło, że to oczywiste. Jednak całe życie uczy się nas jak zabiegać o relacje z innymi, w czym tak się zatracamy, że zapominamy o sobie. A przecież NIKT, ani NIC nie zagwarantuje nam szczęścia, bo ono pochodzi z naszego serca. NIC, co pochodzi z zewnątrz nie ma większej mocy – ona jest w nas.

Piękna i dobra relacja ze sobą to miłość do siebie bez stawiania sobie warunków. To rozumienie swoich potrzeb i ich wyrażanie, dbanie o swoje ciało, umysł i duszę . I ważne, by nie mylić tego z poczuciem wyższości nad innymi, bycia lepszą. Po prostu bądź dobra dla siebie i innych.

JAK BUDOWAĆ TAKĄ RELACJĘ ZE SAMĄ SOBĄ?

❤️ kochaj siebie – nie za to, jak wyglądasz, ale za to jaka jesteś. Kiedyś na szkoleniu usłyszałam, że jeśli, źle odnosimy się do innych ludzi, czegoś w nich nie akceptujemy, nie rozumiemy ich – oznacza to, że tak naprawdę źle odnosimy się do siebie samych, nie akceptujemy i nie rozumiemy siebie.

Kiedy godzisz się na siebie, na swoje emocje ( i te pozytywne i te negatywne) i otwierasz się na różnorodność, ,bardziej rozumiesz innych – w ten sposób zasiewasz w sobie spokój, akceptację, zgodę. Czyż nie tego potrzebujesz??

❤️ kochaj swoje ciało – to Twój dom, który dostałaś na całe życie. Kochaj je tak, troszcząc się, by było zdrowe i sprawne. I w tej miłości nie ma warunku w postaci rozmiaru, szablonu, wzoru. Tą miłość możesz wyrazić na wiele sposobów: zdrowo się odżywiając i pielęgnując swoje ciało. To bardzo ważne, czym i jak odżywiasz swoje ciało .

A dobra pielęgnacja nie oznacza najdroższych kosmetyków czy wyszukanych zabiegów – to, co dobre pochodzi przede wszystkim z natury, dlatego w niej szukaj najlepszych rozwiązań. I choć czasami wymaga to więcej „zachodu” – to czy nie warto? Przecież chodzi tu o Ciebie. Czy naprawdę nie chcesz tego ofiarować sobie?

❤️ daj sobie czas. Czas na zrozumienie siebie, na rozmowę ze sobą, na bycie ze sobą. Czas jest Ci potrzeby, by poznać siebie, przyglądaj się sobie. Bycie ze sobą otwiera Cię na miłość do siebie.

JAK BUDOWAĆ RELACJĘ ZE SAMĄ SOBĄ?

Zalecenia dla VATY:

▪️ nie wymagaj od siebie zbyt wiele, odpuść sobie te wszystkie rzeczy które „musisz zrobić” – zrób jedną , dwie i ciesz się nimi
▪️ podziel się swoimi troskami i zmartwieniami z innymi, nie dźwigaj ich sama – na pewno znajdzie się w Twoim otoczeniu choć jedna bliska Twojemu sercu osoba, która chętnie Cię wesprze a Tobie zrobi się zwyczajnie lżej,
▪️ odpuszczaj przeszłość – jej nie zmienisz, a zmiana stosunku do niej zmieni Twoje życie tu i teraz,
▪️ jesteś wyjątkowa dlatego nie porównuj się z innymi – nie ma takiej drugiej jak Ty!
▪️ i zamiast krytyki – czy to samej siebie czy innych – praktykuj akceptację różnic, dostrzegaj w nich wartość. Jeden kolor w naszym życiu to zdecydowanie za mało.

Zalecenia dla PITTY:

▪️ szukaj dla siebie takich zajęć, które pozwolą Ci „uspokoić” swoją ognistą naturę – może to być joga, medytacja, zwykły spacer w naturze – to propozycje, które naprawdę bardzo zbliżają do siebie,
▪️ zaakceptuj swoje emocje – i nie chodzi o to, by się ich pozbyć (to dość trudne, czasami niemożliwe) ale, aby je zrozumieć – już ich zrozumienie obniża ich intensywność,
▪️ zaufaj ludziom, pozwól im Tobie pomóc – nie musisz wszystkiego zrobić sama i nawet jeśli nie zrobią tego tak jak Ty – jednak zrobią TO.
▪️ postaraj się robić więcej rzeczy dla przyjemności, życie to nie jest ciągła walka i nie trzeba stawać zawsze na podium. Czerp z nich po prostu przyjemność.

Zalecenia dla KAPHY:

▪️ otwórz się na nowe pomysły – dostarczą Ci wiele radości, pobudzą, dodadzą energii
▪️ zmiany – nie chodzi o to byś wszystko w swoim życiu 🙂 hurtowo – to nie działa. Zmieniaj małymi kroczkami, w rytmie dla Ciebie wygodnym.
▪️ użyj stymulujących olejków aromatycznych, takich jak z goździków, cynamonu, eukaliptusa, jałowca czy majeranku (uwielbiam ten z goździków.)
▪️ ukochaj swoje ciało – Twoje kształty, Twoją kobiecość – jesteś piękna.

A jakie są Twoje sposoby na lepszą relację ze sobą? Co poleciłabyś innym kobietom? Jak zacząć?

Podziel się Twoimi doświadczeniami.

Masz pytania, chciałabyś wiedzieć więcej, coś Cię głębiej zainteresowało? Pisz śmiało, chętnie coś dodam, uzupełnię, rozwinę czy sprostuję. Jeśli uważasz, że warto się tym podzielić, proszę udostępnij.

Autorka:
Justyna Wojciechowska

Ajurweda – Strefa Harmonii „Just Be”