Jesteśmy przeszczęśliwi, że z okazji Dnia Jogi mogliśmy z imienia Polskiego Stowarzyszenia Prany porozmawiać z Konradem Kocotem, jednym z preskursorów jogi w Polsce, nauczycielem nauczycieli, który sam jest uczniem Gurudżi B.K.S Iyengara.
Gorąco zapraszamy.
Joga służy dyscyplinie ciała w pierwszej kolejności. Joga jak mawiają jest jedna. Natomiast są różne rodzaje stylu, w zależności od tego na co się kładzie nacisk, ale dziś nie mowa o tym. Joga to coś dużo więcej niż asany.
Joga jest stylem życia i rozumienia świata. Jest filozofią.
Rozumieć coś lepiej, spojrzeć na coś szerzej wpływa znacząco na naszą motywację.
Joga składa się z ośmiu członów służących pełnemu zjednoczeniu naszego ciała, umysłu i duszy. Te człony, etapy, nie muszą następować po sobie w konkretnej kolejności. Chociaż etap jest etapem końcowym na drodze do osiągnięcia oświecenia, zjednoczenia.
1. Jamy – zasady moralne:
- Niestosowanie przemocy ahinsa, która jest u podstaw wegetarianizmu.
- Mówienie prawdy i szczerość – szczerość oznacza, że nasze czyny są zgodne ze słowami, a słowa z czynami. Mówienie prawdy powinno być jak najbardziej łagodne.
- Kontrolowanie energii seksualnej, powstrzymanie się od kradzieży, co nas chroni przed powikłaniami emocjonalnymi, a to tworzy wewnętrzną siłę, niezbędną do tego, aby umysł wszedł na wyższy poziom świadomości.
- Brak przywiązania emocjonalnego co nam daje wolność od otoczenia zewnętrznego.
2. Nijamy –to zasady dotyczące zachowania
- Zadowolenie- czyli znalezienie szczęścia w sobie.
- Czystość – ciała przez higienę, zdrowe odżywiania, ale i czystość emocji i myśli- wyzbycie się zamartwiania się, plotkowania, zaburzonej wyobraźni i zazdrości.
- Zgłębianie nauk duchowych – dla zrozumienia kim jesteśmy oraz jaka jest jest natura wszechświata, w której żyjemy.
- Samodyscyplina – koordynowanie swoich działań oraz kierowania nimi w rozumny sposób, tak aby prowadziły nas do wyższego celu.
- Oddanie Bogu- szacunek dla potężnych sił wszechświata, bez których nie moglibyśmy oddychać.
3. Asany
- Odpowiednie pozycje ciała, które wzmacniają siłę życiową, wyciszają umysł, ale do zrównoważenia 5 elementów w nas : eter, powietrze, ogień, woda, ziemia.
4. Pranajama
- czyli kontrola oddechu – zharmonizowanie zaburzonego wzorca oddechowego pobudzającego umysł i zmysły.
5. Prathajara
- wycofanie zmysłów, wyciszenie, wycofanie ze stanu rozproszenia. To kontrola nad zmysłami obejmująca zarządzanie wrażeniami i emocjami. Bardzo ważny człon z punktu widzenia terapii i świadomości, ponieważ ona zwiększa odporność umysłową.
6. Dharana
- zdolność skupienia całej energii umysłu na badanym obiekcie. Od jakości naszej uwagi zależy stan umysłu.
7. Dhjana
- to medytacja, czyli zdolność utrzymywania przez dłuższy czas na obiekcie, który badamy. Dharana, to kierowanie uwagi, a dhajana to jej utrzymywanie.
8. Samadhi
- najbardziej zaawansowany człon jogi, pełne uświadomienie, zapomnienie o sobie, całkowite pochłonięcie, bycie ponad ciało i umysł wszystkie ich potrzeby. Jest kilka poziomów samadhi, ale o tym może innym razem.
Podążanie drogą jogi, to podążanie ku sobie, życie w zgodzie ze sobą w poszanowaniu świata.
Jedną z postaci bardzo znanych, która była takim światłym joginem był Mahatma Gandhi. Gorąco polecam jako lekturę jego autobiografię.
A teraz pytanie do Ciebie:
Jakim Ty jesteś joginem?
Na jakim poziomie praktyki jogi jesteś?
Autorka:
Hania Wiedza
Zubuntowani
Najnowsze komentarze