… o Miłości i jej braku w dzieciństwie. Jakie cechy ma dziecko Vata, Pitta czy Kapha?
Cudowne święto – święto każdego z nas, bo przecież dziećmi jesteśmy zawsze, dlatego dzisiaj trochę refleksji na temat dzieciństwa i miłości do dzieci, o czym warto wiedzieć, o czym pamiętać? Mam nadzieję, że zainteresuje Cię miłość z perspektywy Ajurwedy.
MIŁOŚĆ W ROZUMIENIU AJURWEDY
Ajurweda zakłada, że na różnych etapach naszego życia potrzebujemy różnych typów miłości. Człowiek jest takim zbiornikiem, w którym uczucie miłości wypełnia jego ciało, umysł i duszę a jej brak rodzi problemy w każdym tym aspekcie. Cudownie jest jej doświadczać i cudownie nią obdarowywać – tylko czym jest, jak ją wyrażać, jak ją rozumieć?
Miłość idealna, doskonała to miłość bezwarunkowa – czy taka się zdarza? Tak, z całą pewnością tak! Najczęściej dostrzeżesz ją w relacji matki z dzieckiem, szczególnie w momencie pojawienia się nowego życia. Ten rodzaj miłości możemy też zauważyć w relacji boga z człowiekiem, niezależnie w jakiego boga wierzysz, jest ona miłością idealną, bo bezwarunkową. Warto rozwijać ją w sobie i pielęgnować, sprawia, że życie staje się cudowną podróżą.
Miłość w rozumieniu Ajurwedy jest uczuciem sattwiczny, które cechuje szczerość, czystość, poświęcenie, lojalność. W życiu dziecka jest ona niewątpliwie kluczowa, pozwala mu zrozumieć swoje miejsce na świecie a najważniejszą rolę w jego życiu odgrywają rodzice. Dla prawidłowego rozwoju właśnie na tym, pierwszym etapie życia (od urodzenia do ok. ósmego roku życia) dziecko potrzebuje miłości bezwarunkowej i poczucia bezpieczeństwa. I nie tylko ze strony matki ale także ze strony ojca. Ten rodzaj miłości jest niezbędny by nauczyć się otwierania na świat, na przyjmowanie i dawanie miłości. Poczucie bezpieczeństwa ofiarowane dziecku pozwala w jego dorosłym życiu manifestować się poprzez odwagę , pewność siebie, brak lęku w byciu ocenianym przez innych, byciu częścią grupy. To pozostanie w nim na resztę życia.
A co jeśli dziecko takiej miłości i poczucia bezpieczeństwa nie doświadczy? Pojawiają się takie emocje jak poczucie niedoskonałości, niepewności, bezradności, strach i lęk, złość, agresja. Nie jest łatwe bycie rodzicem idealnym, dlatego nie miej z tego powodu żalu i pretensji do siebie. Bądź jednak świadoma potrzeb swojego dziecka, przyglądaj się mu, obserwuj. Każde dziecko potrzebuje różnych proporcji emocji i naszej uwagi – ale to doskonale wiesz. I pamiętaj problemy dorosłych ludzi, relacji między nimi powinny być rozwiązywane dyskretnie, bez udziału dzieci – to świadectwo dojrzałości i mądrości rodziców, to szacunek dla całej rodziny.
Jakimi cechami charakteryzuje się niekompletny zbiornik miłości Dziecka w wieku 0-8 lat i czym skutkuje w dorosłym życiu?
DZIECKO VATA, PITTA I KAPHA
Dziecko VATA – jest introwertyczne, niepewne siebie, nieśmiałe, boi się próbowania nowych rzeczy, doświadcza huśtawki nastroju, jest płaczliwe, zalęknione i trzyma się kurczowo rodziców.
W dorosłym życiu Vaty brak miłości prowadzi do tego, że Vata jest lękliwa, niepewna siebie, wyczekuje trudności w życiu zamiast się nim cieszyć.
- Jak się obchodzić z dzieckiem Vata? Dużo miłości, cierpliwości, opieki i uwagi. Próbuj z dzieckiem nowych rzeczy, bądź przy nim, daj mu więcej czasu na przyzwyczajanie się do nowych sytuacji, rzeczy, ludzi. Krzyk i stres tylko pogarsza sytuację, zachowaj spokój i bądź łagodna. Twój spokój to spokój twojego dziecka.
Dziecko PITTA – w nierównowadze to dziecko, które bywa egoistyczne i złośliwe, poszukuje ciągłej uwagi, postrzega życie jako walkę i rywalizację o swoje miejsce i to co może dla siebie osiągnąć. Nie boi się, kiedy widzi konflikty i spory rodziców – w jego umyśle, tak właśnie wygląda życie i tak je akceptuje.
Z deficytem miłości z dzieciństwa w dorosłym życiu Pitta postrzega siebie jak kogoś, kto ciągle musi walczyć, konkurować z kimś, udowadniać, że jest najlepsza. Jej życie utkane jest z rywalizacji i perfekcjonizmu a to ją bardzo obciąża.
- Jak się obchodzić z dzieckiem Pitta? Tu sprawdzą się odpowiednie wzorce – dziecko będzie postrzegało świat takim, jakim mu go pokażemy. Bądźmy zatem wrażliwi, pokażmy jak się dzielić z innymi, jak czerpać przyjemność z robienia różnych rzeczy bez poczucia zwycięstwa ale z poczuciem radości z tego, co robimy.
Dziecko KAPHA – to dziecko, które łatwo zadowolić, dlatego łatwo się je wychowuje. Jego cechą jest to, że działa wolniej – rusza się wolno, je, wolniej się uczy i myśli, wolno działa i najgorsze co można zrobić takiemu dziecku to na siłę narzucać mu tempo Vaty czy Pitty.
- Jak się obchodzić z dzieckiem Kapha? Jako rodzic zwyczajnie zaakceptuj to tempo, motywuj delikatnie ale jednocześnie konsekwentnie – tego właśnie potrzebuje Twoje dziecko.
Masz pytania, chciałabyś wiedzieć więcej, coś Cię głębiej zainteresowało?
Pisz śmiało, chętnie coś dodam, uzupełnię, rozwinę czy sprostuję. Udostępnij, jeśli uznasz, że warto się tym podzielić z innymi.
Pięknego i radosnego Dnia Dziecka!
Autorka:
Justyna Wojciechowska
Ajurweda – Strefa Harmonii „Just Be”
Najnowsze komentarze