Istnieje mądrość, która od tysięcy lat nie traci na wartości. Ta mądrość odkrywa prawdę o wszechświecie, o człowieku, o życiu. Możesz z niej skorzystać, możesz za nią podążać – ale nie musisz, to Twój wybór, bo nikt nie ma prawa zmuszać Cię do czegokolwiek. 

Proszę jednak przyjrzyj się tej mądrości. Może czasem okazać się, że w końcu „te buty nie uwierają i możesz w nich powędrować choćby na koniec świata ..”

CZYM JEST DHARMA? JAKA JEST TWOJA DHARMA?

Słowo Dharma ma wiele znaczeń – odnosi się ono głównie do reguł pozwalających osiągnąć szczęście w życiu każdego człowieka, bo po to właśnie jesteśmy tu na świecie – żeby być szczęśliwymi. Reguły te jednak wiążą się z osiąganiem szczęścia w taki sposób, by nie krzywdzić ludzi, innych istot żywych z poszanowaniem naturalnych i uniwersalnych praw. Nie da się osiągnąć prawdziwego szczęścia budując go na nieszczęściu kogokolwiek. 

Dharma to także podążanie za głosem swojego serca, z którego płynie to, co dobre dla Ciebie i dla wszechświata. To coś, co Ci podpowiada, do czego jesteś stworzona, co powinnaś robić.

Bardzo często nie słyszymy tego głosu, czujemy się zdezorientowani i nie wiemy, co jest naszą dharmą. Dzieje się tak, ponieważ płyną do nas z zewnątrz różne sygnały, informacje, sugestie, co powinniśmy robić, by żyć dostatnie i bezpiecznie zapominając o głosie i potrzebach naszego serca. (Mi też nie jest to obce – mam poczucie, że wciąż jestem na tej drodze i że wkrótce moje serce się uraduje). 

Stało się dość powszechne i przyzwyczailiśmy się do tego, że życie nie jest takie, jakie byśmy chcieli. Jeśli i Ty czujesz (tą niespójność Ciebie z tym co robisz i jak żyjesz), jeśli ta myśl pojawia się w Twojej głowie – to znaczy, że Dharma Cię woła, ona Cię poszukuje.

To nie jest ani proste, ani łatwe … daj sobie czas, ale nie rezygnuj z tego, otwieraj swoje serce i dopuść do głosu intuicję. Na pocieszenie powiem Ci, że i ja wciąż jej szukam …. Poszukiwanie jej pomoże Ci zbliżyć się do samej siebie, pobyć w sobie i ze sobą – to podróż w głąb siebie. Poświęć sobie trochę czasu, no może trochę więcej niż trochę …. 

JAK ZBLIŻYĆ SIĘ DO DHARMY?

JAK JĄ WSPOMAGAĆ, PIELĘGNOWAĆ, ROZWIJAĆ?

Piękne wskazówki daje jeden ze starożytnych twórców zasad dharmy  – są to zasady uniwersalne.

1. Cierpliwość

Jest najważniejszą ze wszystkich zasad, stanowi podstawę każdej duchowej praktyki. Bez cierpliwości nie jesteś w stanie niczego osiągnąć. Nieistotne, jakiego zadania się podejmiesz – nie osiągniesz go natychmiast. Może Ci ona zająć sporo czasu lub całkiem niewiele. Zawsze jednak będziesz musiała pracować i czekać na wyniki.

2. Przebaczenie

Przebaczanie jest ważne nie tylko w kontekście drugiego człowieka, ale także i samej siebie. Daje Ci to poczucie wewnętrznego spokoju, akceptacji i pogodzenia się ze słabościami, z ich istnieniem i zrozumienie, że są nieodłącznym elementem Twojego życia. Bez przebaczenia sobie i innym nie da się osiągnąć spokoju i harmonii – i choć czasem wydaje się nam niemożliwe, jest konieczne i niezbędne na drodze celu dobrze pojętej DHARMY.

3. Samokontrola

Jest ona efektem posiadania wewnętrzej siły, robienia postępów w pracy nad sobą. Kiedy potrafisz kontrolować swoje myśli, zachowanie – można powiedzieć, że stajesz się lepszym człowiekiem a życie zaczyna być zwyczajnie proste.

4. Uczciwość

Ma ogromną moc – wzmacnia każdego człowieka. I choć czasami nie gwarantuje powodzenia w każdej dziedzinie życia pozwala to życie uczynić mniej stresującym, daje poczucie spokoju i harmonii. Im mniej kłamstw czy jakiegokolwiek zła w twoim życiu tym spokojniejszy i szczęśliwszy umysł. Dzięki uczciwości pielęgnujesz prawdę – to cudowny nektar dla Twojego serca i umysłu.

5. Świętość

I nie chodzi tu wcale o świętość religijną – to duchowa nieskazitelność, to czystość i pełna niezależność. Polega na rozwijaniu w sobie szlachetnych cnót, które wspierają i uczynią Cię szczęśliwą i spełnioną.

6. Kontrola nad zmysłami

To kontrolowanie doznań negatywnych czy też pozytywnych, które wpływają na nasze postępowanie, nasze wyboru, decyzje. Wiele z nas sprzeniewierza się swoim poglądom, przekonaniom z powodu strachu przed wykluczeniem, cierpieniem lub w obliczu przyjemności. I nie ma nic złego, jeśli w swoim życiu zmieniasz swoje poglądy czy zachowanie, podejście do pewnych spraw – pod warunkiem, że robisz to świadomie i niezależnie od zewnętrznych impulsów.

7. Rozsądek

Mówi się, że rozum jest największą siłą człowieka , że prowadzi go przez wszystkie życiowe drogi – tak bynajmniej powinno być 😊.

8. Wiedza

Jest ważna na drodze poszukiwania swojej dharmy – chęć do nauki może rozświetlać Twoje życie, czyni je bogatym i różnorodnym. Bez wiedzy niestety nie ma mowy o prawdziwym rozwoju.

9. Prawdomówność

To piękna cecha i bardzo trudna zasada. Na przekór strachowi i agresji, bez kalkulacji i spekulowania – subtelnie i z szacunkiem bez urazy wyrażona prawda daje poczucie spójności ze sobą i swoimi wartościami.

10. Brak gniewu

Gniew ma niszczycielską moc. Raz wpuszczony do serca może zniszczyć wszystko to, co zrodziło się z tego, co dobre i piękne. Im więcej wpuszczasz go do swojej przestrzeni tym bardziej utrudniasz rozwijanie w sobie potencjału na znalezienie swojej dharmy.

Proste, ale nie łatwe – prawda?

Które z tych zasad najbardziej pozwalają Ci zbliżyć się do Twojej dharmy a które są najtrudniejsze do wdrożenia?

Wszystkim Wam życzę (także i sobie) znalezienia dharmy i podążania jej drogą.

Autorka:
Justyna Wojciechowska
Ajurweda – Strefa Harmonii „Just Be”