Zapach – czy wpływa na Twoje samopoczucie? Z całą pewnością tak! Im przyjemniejszy, tym lepszy nastrój, piękniejsze emocje, milsze wspomnienia a z tym wszystkim lepsze zdrowie. Zapachem możemy wspierać nasze zdrowie a nawet powinniśmy – z dużym naciskiem na ich naturalne pochodzenie bez chemicznych utrwalaczy, wzmacniaczy. Dlatego do aromaterapii Ajurweda poleca użycie olejków eterycznych i aromatów znajdujących się w różnych roślinach – w nich bowiem, w skondensowanej postaci drzemie siła życiowa – niezwykła energia roślin.

Olejki eteryczne uzyskuje się z różnych części roślin:

*z płatków kwiatów – działają uspokajająco i relaksująco

*liści – najczęściej posiadają wychładzające i uzdrawiające właściwości (ta właściwość pochodzi z zielonego chlorofilu – strukturą najbardziej zbliżonego do hemoglobiny!)

*korzenia – mają działanie „uziemiające”

*owoców – działają stymulująco

*z żywicy i kory – aktywizują i rozgrzewają

Z zapachem warto też zachować umiar i wybierać ten, który z naturą pozostał jak najbliżej. Z całą pewnością nie polecam wszechobecnych w różnych sklepach płynów do płukania rzeczy, zapachów z aerozolowych butelek, intensywnie pachnących kremów, balsamów do ciała z całą masą chemicznych dodatków, olejków eterycznych z syntetycznych składników – nie dość, że są „agresywnie aromatyczne”, to bardzo często ich stosowanie prowadzi do różnego rodzaju przykrych dolegliwości – swędzenie, uczulenie, problemy z oddychaniem, podrażnienie spojówek oczu, a nawet chorób.

Ajurweda (odmiennie od typowego zielarstwa) opisuje nie tylko cechy roślin i ich właściwości, ale także czy dana roślina ma działanie rozgrzewające czy wychładzające, wysusza czy nawilża – a dzięki temu możemy przypisać specyficzne działanie rośliny do typów konstytucyjnych. Jakie olejki najlepiej działają na Vatę, czy Pittę a jakie na Kaphę??

#balansuje VATĘ to, co jest nawilżające, ciężkie, uspokajające i ogrzewające ale także to, co jest słodkie .

Jak rozpoznać nierównowagę Vaty? 1. Jest zablokowana przez toksyny w skutek czego ma problemy z niestrawnością i eliminacją zbędnych resztek z przemiany materii. 2. Vata staje się sucha, wychudzona, szybciej się starzeje (obumierają jej komórki ciała) – to wiąże się z nadmiarem energii Vata w nastroju.

Jakie olejki dla Vaty?

1. Rozgrzewające – usuwające toksyny i oczyszczające krew (olejki z cynamonowca, szafranu, szałwii, drzewa sandałowego.

2. Wiatropędne rozgrzewające – normalizują proces trawienny, uwalnianie się od gazów i poruszania treści pokarmowych (olejki z bazyli, goździków, lawendy, cytryny, limonki, sosny, kurkumy, tymianku.

3. Łagodnie rozgrzewające napotne – ułatwiają eliminację toksyn, poprawiają cyrkulację krwi, rozluźniają (olejki:tymianek, kamfora, eukaliptus, majeranek, oregano, rumianek)

4. Rozgrzewające uspokajające – działające na balansowanie systemu nerwowego (olejki zawierające: tatarak, bazylię, ajwan, lawendę , szałwię, drzewo sandałowe, wanilię)

5. Afrodyzjaki – aloes, nawilżające i odżywiające narządy płciowe – jaśmin, róża, oregano, arcydzięgiel

#balansuje PITTĘ,

to, co wychładza, wysusza, odżywia i uspokaja, o słodkim, cierpkim i gorzkim smaku/aromacie.

1. Obniżają gorączkę i zapalenie skóry – olejki z rumianku, mięta pieprzowa, zielona, krwawnik, trawa cytrynowa

2. Ściągają i redukują ilość wydzielin, wysuszają i wiążą w tkanki, przyspieszają gojenie ran: cajuputi, cytryna, krwawnik, kurkuma, szafran.

3. Oczyszczające krew, zwalczające infekcje: olejki z aloesu, koper, neem, drzewo sandałowe, aksamitka, kurkuma.

4. Na złość i „gorące emocje” – olejek z rumianku, jaśminu, róży, szafranu czy krwawnika, lawenda, drzewo sandałowe

5. Odżywcze – budujące komórki krwi i limfy – olejek z arcydzięgla, cedru, piżma, neem.

#balansuje KAPHĘ,

to, co rozgrzewa, wysusza o lekkim i stymulującym ostrym, gorzkim i cierpkim smaku/zapachu.

1. Redukowanie nagromadzonej wody w organizmie: ajwan, cynamon, trawa cytrynowa, zielona mięta, kolendra.

2. Eliminowanie wody przez pot (oczyszczają krew i naczynia limfatyczne) – goździki, eukaliptus, kamfora, tymianek, cynamon.

3. Wiatropędne i zwiększające ogień trawienny: olejki z : gorczycy, cynamonu, goździków, gałki muszkatołowej, oregano, tymianku, kozełka lekarskiego .

4. Poprawią trawienie – ajwan, anyżek, skórka pomarańczowa, kurkuma

5. Poprawią pracę mózgu: bazylia, tatarak, eukaliptus

6. Afrodyzjaki: goździki, jaśmin, róża, szafran, cynamon.

Do aromaterapii wykorzystuję różne olejki, nie tylko te zalecane dla mojej doszy – ale te, które zwyczajnie dobrze na mnie działają, które mi sprawiają przyjemność – dlatego sprawiaj sobie tą przyjemność jak najczęściej.

autor: Justyna Wojciechowska

https://www.facebook.com/strefaharmonii.justbe