Jesienna aura z silnym wiatrem w tle sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych.

Stąd niestety bardzo blisko do zakażenia powiązanego w nimi ucha. Proces zapalny rozwija się najczęściej w obrębie ucha zewnętrznego, błony bębenkowej i ucha środkowego (szczególnie u dzieci i niemowląt rozwija się na podłożu zakażeń bakteryjnych lub wirusowych, często jako powikłanie).

Ból ucha jest bardzo nieprzyjemny, porównywalny z bólem zęba, czasem kłujący, ostry i przeszywający, charakterystyczny dla bioenergii wata.

Objawy towarzyszące zapaleniu ucha to przede wszystkim:

  • obrzęk,
  • zaczerwienienie,
  • trudności ze słyszeniem i przełykaniem,
  • nagromadzenie woskowiny, która staje się twarda,
  • gorączka
  • czasem świąd.

Profilaktyka

Profilaktyka w tym przypadku, czyli uwaga przy kąpieli i dokładne oczyszczenie ucha z wody (ciepłe i wilgotne środowisko to idealne podłoże do rozwoju bakterii), noszenie czapki lub opaski, unikanie nadmiernie zanieczyszczonych miejsc i umiar jeśli chodzi o higienę w obrębie ucha (zadaniem woskowiny jest ochrona przed bakteriami i zanieczyszczeniami, jeśli będziemy ją intensywnie usuwać, nie będzie mogła spełniać swojej funkcji i otworzy drogę zakażeniom) stanowi nierzadko pełną ochronę.

Leczenie

Gdy jednak dojdzie do zakażenia nic tak dobrze nie złagodzi stanu zapalnego jak olej czosnkowy.

Olej robi się grzejąc ¼ wyciśniętego ząbka czosnku w łyżce oleju sezamowego. Olej należy przecedzić, wystudzić i wlewać po 3 krople do ucha (najlepiej pipetą) na noc. Czosnek jest silnym naturalnym antybiotykiem, a olej sezamowy (lub oliwa w innej wersji) pomaga w rozpuszczeniu woskowiny.

Zamiast soku z czosnku można użyć soku z imbiru, również w ilości 2-3 kropel. Można również nasączyć wacik oliwą z kroplą olejku lawendowego i włożyć do ucha zewnętrznego (nie do środka!). Podobnie zadziała wacik nasączony olejkiem lub sokiem z geranium.

Ciepło uśmierza ból; można rozgrzać ucho kierując na nie ciepły strumień suszarki lub kładąc ucho na rozgrzanej żelazkiem szmatce.

Można również owinąć w ręcznik butelkę z ciepłą wodą i używając jej zamiast poduszki położyć na niej głowę ze strony bolącego ucha (podobnie zadziała ręcznik lub szmatka wypełnione ciepłą gotowaną cebulą).

Autorka:
Monika Ptak – Korbacz
Ajurweda dla Zdrowia

Najnowsze wpisy na blogu: