Dziś obchodzimy DZIEŃ MATKI. Święto, które ma na celu okazanie szacunku, miłości i podziękowania przez dzieci swoim mamom. Spójrzmy na to szerzej.
DZIECKO W KONTEKŚCIE AJURWEDY
Według wierzeń starożytnych to dusza dziecka wybiera rodziców przed urodzeniem. Wg Ajurwedy ważnym procesem powiększenia rodziny jest przygotowanie do ciąży oraz gotowość obojga rodziców. Przygotowanie rozumiane jako zadbanie o dobry stan zdrowia, o dobry stan umysłu, aby kobieta mogła w pełni sił, energii, miłości, spokoju, przejść czas ciąży, kiedy odżywia nie tylko swój organizm, ale też i małą istotkę oraz żeby miała siły na przyjęcie jej na tym świecie, poprzez poród.
Każdy człowiek ma w sobie 23 chromosomy pochodzące z komórki jajowej matki i 23 chromosomy pochodzące z plemnika ojca. To dzięki ich połączeniu genetycznemu, powstaje nowa, wyjątkowa osoba. Wg Ajurwedy te pierwotne komórki, które zwą się „shukra”, stanowią esencję biologicznej inteligencji i są najważniejszymi wytworami żywych organizmów.
Wg Ajurwedy każdy z nas przychodzi na świat wraz ze swoim unikalnym kodem, konstytucją, którą określamy jako Prakriti.
Dla przyszłej mamy czas ciąży to bycie główną uczestniczką procesu tworzenia, które prowadzi do powstania nowego życia. Powinien być to dla kobiety wyjątkowy czas. Czas rozpoczęcia budowania szczególnej więzi z dzieckiem.
Narodziny dziecka to magiczny początek kiedy po wspólnej przygodzie trwającej około 9 miesięcy, przychodzi dziecko na świat i zostaje przytulone przez swoją mamę. Bezcenny moment, który ciężko opisać słowami. Dzięki Ajurwedzie mogłam doświadczać budowania tej więzi, możliwości wpłynięcia na rozwój moich dzieci już od wczesnych chwil ich życia oraz przeżyć dwa cudowne świadome porody.
JAKA JEST ROLA OPIEKUNÓW?
Rolą mamy od chwili poczęcia jest pielęgnowanie dziecka, żeby mogło prawidłowo się rozwijać ale i odkryć swoją duchową naturę. Pierwszymi nauczycielami w naszym życiu są nasi opiekunowie. Najczęściej mama, tata. Mówi się, że rolą mamy przez pierwsze trzy lata życia dziecka jest nauczenia kochania. Poprzez troskę, pielęgnację, więź, pokazanie jak kochać siebie i jak kochać innych. Dla mnie osobiście jest to jedna z najważniejszych ról, jaką mogę pełnić w swoim życiu. Dzieci są też jednymi z najlepszych nauczycieli dorosłych, jeśli potrafimy te lekcje przyjąć i odrobić, przepracowując swoje rodzinne schematy, przekonania w świadomej uważności.
Widzę, jak każdy dzień tej wyjątkowej relacji jest ważny. Ile można sobie nawzajem dać. Jak można ze sobą współpracować, jak nawzajem szanować.
CZYM JEST MIŁOŚĆ DZIECKA DO MATKI, A MATKI DO DZIECKA?
Mój starszy syn Tymek, który ma już prawie 4 latka, często przed snem mówi mi „ Mamo, kocham Cię do końca świata i jeden dzień dłużej” . Kiedy mamy czasami trudniejsze chwile i kiedy wszystko już się uspokoi podchodzi do mnie i mówi „ Mamo, chcę się przytulić”. Po czym pyta się zaraz „Mamo, a czy Ty zawsze będziesz mnie kochać ?”, na co odpowiadam mu „ Tak, bo jestem moim kochanym dzieckiem, cokolwiek zrobisz, zawsze będę Cię kochać” i słyszę „ Ja Ciebie też mamo 😊”.
Drugi młodszy syn, który nie ma jeszcze roczku, kiedy trzymam go na rękach i mówię do niego „ Koooo- chaaam, Kooo-chaam” daje mi buziaka i przytula się. Nic więcej mi nie potrzeba wtedy do szczęścia. Te chwile, te proste słowa wyrażają bardzo wiele i najwięcej znaczą dla mnie.
I mimo, że czasami są trudne momenty przy dwójce małych dzieci, miałoby czasami się ochotę zrobić sobie dzień wolny – to takie chwile są wszystkim, pozwalają je przejść, przetrwać 😉. Moment narodzin pierwszego i drugiego syna była dla mnie okraszony największymi łzami szczęścia. Kiedy rodzi się mały cud, kiedy przychodzi na świat mały człowieczek, a Ty stajesz się mamą. Doświadczasz w moim poczuciu największej, najpiękniejszej i najbardziej odpowiedzialnej roli – ZOSTANIA MAMĄ.
Szczególnie przez pierwsze lata kiedy jesteś praktycznie mamą 24 h.
Kiedy urodził się mój pierwszy syn, jeszcze bardziej pokochałam moją mamę i jeszcze większą mam wdzięczność i szacunek dla niej, bo zrozumiałam na własnej skórze, na własnym doświadczeniu jak to jest stać się mamą.
Na koniec chciałabym podzielić się z Wami tekstem, który pochodzi z książki „Miłość” Astrid Desbordes i Pauline Martin, którą czytam moim chłopcom. Stała się też moją ulubioną 😊
„Pora już kłaść się spać. Mama przychodzi uściskać Archibalda na dobranoc.
– Śpij dobrze, kochanie – mówi do niego.
– Powiedz, mamo, czy będziesz mnie kochać całe życie? – pyta Archibald.
– Hmm, no cóż, zdradzę ci pewien sekret…- odpowiada mama.
Kocham cię, od kiedy się znamy, a nawet jeszcze dłużej.
Kocham cię, kiedy to widzisz i kiedy tego nie widzisz.
Kocham cię, kiedy robisz coś tak jak ja i kiedy robisz to po swojemu.
Kocham cię, kiedy jesteś najładniejszy i kiedy dostrzegam to tylko ja.
Kocham cię, kiedy maszerujesz jak duży chłopiec i kiedy to ze mnie robisz wielkoluda.
Kocham cię, kiedy jesteś blisko i kiedy blisko jest awantura.
Kocham cię, kiedy odnosisz sukces i kiedy wszystko jeszcze przed tobą.
Kocham cię, kiedy o mnie pamiętasz i kiedy zapominasz.
Kocham cię, kiedy o tobie pamiętam i kiedy zapominam.
Kocham cię, kiedy wyruszasz na wojnę i kiedy zmieniasz zdanie.
Kocham cię, kiedy ładnie pachniesz i kiedy to bez znaczenia.
Kocham cię, kiedy jesteś sobą i kiedy cię nie poznaję.
Kocham cię, kiedy mnie słuchasz i kiedy to moja kolej.
Kocham cię kiedy, zachowujesz się jak trzeba i kiedy ci przechodzi.
Kocham cię, kiedy jesteśmy razem i kiedy wy jesteście razem.
Kocham cię, bo jesteś moim dzieckiem, ale nigdy nie będziesz tylko mój.
No cóż, teraz już wiesz, to właśnie cały mój sekret.
Kocham cię każdego dnia.
I tak już zostanie”.
Kocham Cię mamo. Dziękuję, że jesteś. Dziękuję Ci, że jestem.
Autorka:
Patrycja Zioła
Żyj z Ajurwedą
Najnowsze komentarze